pondělí 25. června 2012

Ani pro Ellen nebyla cesta k veganství snadná (30. 4. 2012)

Zdroj: Fosters

Ellen DeGeneres je nyní možná otevřenou vegankou, ale život bez masa pro ni nebyl vždy jednoduchý...strávit.

Vyrůstala v New Orleans a Texasu a tak měla moderátorka kladný vztah k párkům s fazolemi a rýží, tak jako k šťavnatým steakům. Poprvé zkusila vyřadit z jídelníčku maso před 15 lety, říká v telefonátu, avšak trvalo to jen 6 měsíců.

"Vždy jsem se považovala za milovnici zvířat. A zároveň jsem je jedla," říká. "Před 4 lety bych klidně jela okolo krav na pastvině a myslela jsi ´Jaký krásný život mají,´a potom bych si objednala steak. Chce to kliknutí, jedno rozsvícení, a najednou Vám naskočí myšlenka ´Už to dál nemůžu dělat.´"

To rozsvícení přišlo pro DeGeneres od kuřat před 4 roky. "Někdo se zmínil, že pokud bych věděla, jak kuře vypadá nebo, jak se dělá, už bych ho nikdy nejedla," říká komička oceněná cenanmi Emmy. "Něco překliklo."

Od té doby, DeGeneres a její žena, herečka Portia de Rossi, posunuly svou dietu na všechny zvířecí produkty, zahrnujíce mléko a vejce. Ani tohle nebylo jednoduché.

"Je to jako s každým, kdo se snaží udělat změnu, zvláště u jídla, které konzumujete každý den," říká. "Je těžké učinit změnu."

Ale tentokrát říká, že se přinutila podívat se na videa a dokumenty, které byly natočeny oponenty masového průmyslu, a také přečíst si knihy na toto téma. Obraz, který se ji zasekl v hlavě z těchto filmů a knih, ji pomohl zůstat u své volby. Ale pomohlo tomu také něco jiného - dobré jídlo.

Napomáhá ji to, že mají s De Rossi osobního kuchaře.

Roberto Martin, autor nové knihy "Vegan Cooking for Carnivores" - která zahrnuje spoustu receptů, jež pro pár vymyslel - jim pomohl s přeměnou tím, že jim servíroval jídla jako vegetariánské placičky a uzený tempeh, řecký salát s tofetou (veganský feta sýr vyrobený z tofu) atd. Dokonce přetvořil oblíbené jídlo DeGeneres, fazole s rýži.

"Byly nadšené," říká Martin, který také nekonzumuje maso, ale není přísným veganem. "Bylo to veganské jídlo, které se lišilo od toho, co jedly předtím. Žily na quinoe a kapustovém salátě."

Martin tvrdí, že klíčem ke změně je to, že se každý musí zamyslet nad kreativní náhradou.

Díky vlastní bitvě se změnou je nyní DeGeneres chápavá k ostatním, kteří zvažují změnu.

"Vím, že je pro lidi těžké strávit to," říká DeGeneres, která napsala závěr ke knize Martina (de Rossi napsala úvod). "Žádná slovní hříčka zahrnuta."

2 komentáře:

  1. No tak buďme k sobě upřímní...kdybych měla vlastního kuchaře taky by se mi to líp "veganilo" :D
    Nic proti samozřejmě...Ellen si to zaslouží...
    God bless her ♥

    OdpovědětVymazat
  2. Upřímně - vegetariánství a veganství považuji za něco zcela nepochopitelného a nesmyslného. Lidi jako rasa jsme odjakživa masožravci proboha!

    OdpovědětVymazat