Ellen


Ellen DeGeneres (26. ledna 1958) je americká stand-up komička, televizní moderátorka a herečka. Moderuje talkshow s názvem "The Ellen DeGeneres Show", a také byla po jeden rok porotkyní v "Americkém Idolu", když se přidala k porotě v 9. sérii.
Ellen také uváděla předávání "Oscarů" a cen "Emmy". Jako filmová herečka se objevila ve filmu "Mr. Wrong," ve filmu "EDtv" a ve filmu "Milostný dopis", a také namluvila postavu zapomnětlivé ryby Dory ve filmu Disney-Pixar "Hledá se Nemo". Za tuto roli obdržela cenu "Saturn" za nejlepší herečku, a to jako první a jediná za hlasové představení.
Také hrála ve dvou televizních sitcomech, "Ellen" v období 1994-1998 a "The Ellen Show" v období 2001-2002. Ve čtvrté sérii sitcomu "Ellen" v roce 1997 se Ellen veřejně přiznala ke své lesbické orientaci v rozhovoru s Oprah v pořadu "The Oprah Winfrey Show". Krátce na to, její postava Ellen Morgan udělala to samé. Tím se v seriálu začaly objevovat LGBT problémy, zahrnující proces comming-outu.
Vyhrála 13 cen "Emmy" a nespočetně dalších cen za svou práci a charitativní činnost.

Dětství
Ellen byla vychovávána v Metairie v Luisianě, jako dcera Betty Jane DeGeneres, řeční psycholožky, a Elliotta DeGenerese, pojišťovacího agenta. Má jednoho bratra, Vance DeGenerese, který je producent a muzikant. Má francouzské, anglické, německé a irské kořeny. Ellen byla do 13 let vychovávána ve víře křesťansko-scientistické. V roce 1974 se Elleniny rodiče rozvedly. Krátce na to se Betty znovu vdala za Roye Gruessendorfa, který pracoval jako obchodník. Všichni se přestěhovali z New Orleans do Atlanty v Texasu. Vance zůstal s biologickým otcem. 

Ellen ukončila v květnu 1976 Atlantskou střední školu, a poté se přestěhovala zpět do New Orleans, kde navštěvovala Universitu New Orleans, studia komunikace. Po jednom semestru opustila školu, aby dělala pomocné práce v právnické firmě své sestřenice. Také prodávala oblečení v obchodě Merry-Go-Round. Další práce zahrnovaly práci servírky, malířky domů, hostesky a barmanky. Svému dětství se věnuje ve svých komediálních vystoupeních.

Stand-up
Ellen začala vystupovat se svými stand-up komediemi v malých klubech a kavárnách. V této době měla za vzory Woodyho Allena a Steva Martina. Na začátku 80. let začala vystupovat po celé zemi. V roce 1982 byla jmenována "Nejvtipnější osobou Ameriky". V roce 1986 se poprvé objevila v "Tonight Show s Johny Carsonem". Stala se první komičkou, kterou pozval po jejím vystoupení k rozhovoru .

Film 
V 80. a 90. letech se objevila v televizním seriálu "Open House" a ve filmu "Šišouni". Také se objevila v sérii filmů "Universe of Energy" ve filmu "Ellen´s Energy Adventure". Dále si zahrála hlavní roli ve filmu "Mr. Wrong", vedlejší roli ve filmu "EdTV", "Sbohem Lásko" a také se objevila po boku Kate Capshaw ve filmu "Milostný dopis". Další rolí bylo ztvárnění hlavní postavy v úspěšném filmu "Kdyby zdi mohly mluvit 2", kde ztvárnila společně s Sharon Stone pár z roku 2000, který se snaží počít dítě. Tuto část režírovala její tehdejší přítelkyně Anne Heche.

Televize
Ellen
Elleniny materiály pro vystoupení se staly základem pro úspěšný sitcom s názvem "Ellen", s původním jménem "Tito moji přátelé". Tento seriál byl tak populární, především díky Elleninu stylu humoru, díky němuž byla také často zmiňována jako ženská verze Seinfelda.
Sitcom dosáhl své největší popularity v únoru 1997, kdy se Ellen přiznala ke své homosexuální orientaci v show Oprah Winfrey. V dubnu udělala to samé i její postava v epizodě nazvané "The Puppy Episode", která byla jednou z nejsledovanějších. Další epizody už takovou popularitu neměly a následně byl sitcom zrušen. Ellen se o zrušení dozvěděla až od své asistentky. Nikdo ji nic neřekl. Na 3 roky přestala pracovat, protože ji nikdo nechtěl zaměstnat. Vzchopila se a začala pracovat na nových projektech.

The Ellen Show
Novým projektem se stal další sitcom s názvem "The Ellen Show". Začal se vysílat v roce 2001. Bohužel byl kvůli nízké sledovanosti zrušen.


The Ellen DeGeneres Show
Ellen začala pracovat na své vlastní denní talkshow, "The Ellen DeGeneres Show". Která měla premiéru v záři 2003. Mezi velkým počtem známých osobností byly například Sharon Osbourne, Justin Timberlake nebo Jennifer Aniston. Show získala velkou popularitu a obdržela cenu kritiků. Byla jmenována na 11 cen "Emmy" v první sérii, vyhrála 4, zahrnující nejlepší talkshow. Show vyhrála celkem 25 cen "Emmy" v prvních třech sériích. Ellen je známá pro své tancování s diváky na začátku pořadu a během reklam. Často rozdává dárky.
Také oslavila své 30leté výročí třídy ze střední školy tak, že nechala dopravit celou svou třídu do Californie, aby byly hosty v její show. 


V květnu 2006 měla závěrečnou řeč na Tulanské Universitě v New Orleans. Následovala na pódiu George H.W. Bushe a Billa Clintona . Další řeč měla v roce 2009 na stejné univerzitě v New Orleans.
Svou show vysílá na několik dnů v roce z Orlanda na Floridě, kde se účastní atrakcí, jako například horských drah a různých vyjížděk. Tuto tradici započala v roce 2006.


V květnu 2007 musela být upoutána kvůli problémům se zády na lůžku. Přesto pokračovala ve vysílání s vyjádřením, že show musí jít dál. A tak vysílala z nemocničního lůžka.


V květnu 2008 oznámila svou nadcházející svatbu se svou přítelkyní, herečkou Portiou de Rossi.


1. května 2009 oslavila 1000 epizod, kdy hosté zahrnovali Oprah, Justina Timberlaka, Paris Hilton a další. V lednu roku 2011 oslavila ve své show 53. narozeniny s Julií Roberts, která se tak objevila úplně poprvé v této talkshow. Svou 1300 epizodu oslavila v únoru 2011.


Americký Idol
9. září 2009 bylo oznámeno, že Ellen nahradí Paulu Abdul v 9. sérii "Amerického Idolu". V červenci 2010, ale oznámila, že se už do pořadu nevrátí. Jako důvod uvedla, že to pro ni nebylo to pravé.


Pořady udílení cen
2001 udílení cen Emmy
4. listopadu 2001 uváděla předávání cen "Emmy", které bylo vysíláno po dvou zrušeních, a to kvůli útokům 11. září. Ellen za své vystoupení, které zahrnovalo památnou větu: "Co by Taliban rozhořčilo více než vidění homosexuální ženy v obleku obklopenou Židy?", obdržela několik "standing ovations".
V roce 2005 uváděla opět ceny Emmy. Bylo to tři týdny po hurikánu Katrina. Ellen tedy úvaděla podruhé Emmy po národní katastrofě. 
Také uváděla předávání cen "Grammy" v roce 1996 a 1997.


79té udílení cen Oscar
V září 2006 byla Ellen vybrána jako hostitelka předávání cen "Oscar", které se konalo 25. února 2007. Bylo to poprvé kdy předávání uváděl člověk, který se veřejně přiznal k homosexuální orientaci. Během uvádění řekla Ellen: "Jaká to nádherná noc, taková rozmanitost v místnosti, v roce, kdy tu bylo tolik negativních věcí řečených o lidské rase, náboženství a sexuální orientaci. A já chci říct toto: Kdyby tu nebyly černí, Židé a homosexuálové, nebyly by tu Oscaři, nebo někdo jménem Oscar, když se nad tím tak zamyslíte." Názory na její uvádění byly pozitivní a dokonce bylo poznamenáno, že Ellen "válela". Známi moderátor Regis Philbin poznamenal, že jedinou chybou bylo to, že bylo málo Ellen. 
Ellen byla za svůj výkon na tomto předávání nominována na cenu "Emmy" .


Dabování
Dále propůjčila hlas postavě Dory, rybě trpící krátkodobou ztrátou paměti, v hitu Disney/Pixar "Hledá se Nemo". Vyhrála několik cen za svou postavu. Namluvila také postavu ve filmu "Dr. Dolittle".


Reklamy
V listopadu 2004 se objevila v reklamě pro "American Express". Další reklamu natočila se zvířaty, která ji vynesla cenu "Emmy".


Od září 2008 začala pracovat jako "Cover Girl" pro kosmetiku "CoverGirl Cosmetics". Natočila i několik reklam pro tuto firmu.


ElevenEleven
26. května 2010 oznámila, že zakládá vlastní nahrávací společnost jménem "Eleveneleven". Jako důvod tohoto názvu uvedla, že často vidí číslo 11. Jako prvního upsala do své společnosti mladého zpěváka Greysona Chance. Dále britského zpěváka Toma Andrewse a Jessicu Simpson.


Osobní život
V letech 1997 až 2000 byla ve vztahu s herečkou Anne Heche. Jejich rozchod plnil titulky novin po několik týdnů. V letech 2001 až 2004 byla ve vztahu s herečkou/fotografkou/režisérkou Alexandrou Hedison. Objevily se na obálce časopisu Advocate, krátce po jejich rozchodu.


Od roku 2004 je ve vztahu s herečkou Portiou de Rossi. Po legalizování sňatků osob stejného pohlaví oznámila Ellen jejich zasnoubení. Vzaly se 16. srpna 2008 v jejich domě v Beverly Hills. Pozvaly 19 svých příbuzných a přátel, zahrnující i jejich matky.


Ellen a Portia žijí v Beverly Hills se dvěma psy a třemi kočkami. Obě jsou veganky. 6. srpna 2010 zažádala Portia o změnu příjmení na DeGeneres. 
Ellen napsala tři knihy, "The Funny Things is", "My point...and I do have one" a "Seriously...I´m kidding".