úterý 12. července 2011

Portia - životopis

Portia Lee James DeGeneres ( 31.1. 1973), profesionálně známa jako Portia de Rossi, je Australská herečka. Je známa především pro role jako právnička Nelle Porter v populárním seriálu Ally McBealová, Lindsay Bluth Funke v sitcomu Arrested Developmennt. Také ztvárnila Veronicu Palmer v sitcomu stanice ABC Better Off Ted (Ted a spol.)


Dětství
Portia se narodila jako Amanda Lee Rogers v Horshamu ve státu Victoria v Austrálii. Je dcerou Margaret Rogers, zdravotní sestry, a Barry Rogerse. Byla vychovávána v Grovedalu, předměstí Geelongu ve Victorii. Jako dítě byla modelkou pro časopisy a televizní reklamy. V 15 letech si změnila jméno na Portia de Rossi. Jméno Portia převzala ze Shakespearovy hry Kupec Benátský a přijméní de Rossi, protože znělo exoticky. Jak nyní uvádí jméno si změnila proto, že chtěla být unikátní. Nechtěla aby ji někdo spojoval s ostatními se stejným jménem. Byla závodnicí v přespolním běhu a závodila proti dívce se stejným jménem.


Kariéra
První významnou rolí byla role mladé modelky v Australském filmu Sirény z roku 1994. Krátce na to se přestěhovala do Los Angeles. Zanechala studia na právnické univerzitě a odešla do USA, kde hrála několik epizodních rolí v televizních seriálech a stálou roli v seriálu Nick Freno: Licensed Teacher. Poté získala roli ve hororovém filmu Vřískot 2. V této době pracovala na svém přízvuku. To se jí povedla a nahradila svůj australský přízvuk novým americkým. 
Mezinárodní publikum zaujala, když se přidala k obsazení úspěšného seriálu Ally McBealová v roce 1998, kde hrála právničku Nelle Porter. Zůstala zde až do konce seriálu, který byl v roce 2002. V roce 2001 se objevila ve filmu Kdo je Cletis Tout? s Christianem Slaterem. Tento film pro ni znamenal víc než jen jednu z jejich rolí. Na natáčení tohoto filmu zkolabovala. V nemocnici ji byla objevena cirhóza jater a kompletní selhání orgánů. Portia trpěla silnou anorexií a bulímií. Po vyslyšení verdiktu lékařů se rozhodla, že nechce zemřít a začala se léčit.
V letech 2003-2006 se objevila jako Lindsay Bluth Funke v seriálu televize Fox Arrested Development. Tento seriál byl oceněn kritiky a vyhrál cenu Emmy.
Dále si zahrála ženu Johna F. Kennedyho, Carolyn Bessette-Kennedy, v televizním filmu America´s Prince: The John F. Kennedy Jr. Story v roce 2003. V roce 2005 si zahrála Zelu ve filmu Prokletí. 
V letech 2007-2008 se objevila ve známém seriálu Plastická chirurgie s.r.o., kde hrála přítelkyni Julie McNamara, Olivii Lord. Tuto roli nechtěla vzít, přemluvila ji až její současná žena Ellen DeGeneres.
Od roku 2009 do roku 2010 hrála Veronicu Palmer v seriálu stanice ABC Better Off Ted (Ted a spol.), v němž hrála  tvrdou, kontrolující a chladnou postavu. Dále by si měla zopakovat svou roli Lindsay Bluth Funke ve filmu Arrested Development v roce 2012.


Ocenění
Byla jmenována 69tou sexy ženou, 31ní v roce 2003, 24tou v roce 2004 a v roce 2006. Magazín Blender ji jmenoval jednou z nejhezčích žen ve filmu a TV. V květnu 2007 byla jmenována jednou z nejkrásnějších lidí magazínu People. TV Guide jmenoval ji a její ženu jako jeden z nejmocnějších páru roku 2007.


Osobní život
Byla vdaná za dokumentaristu Mela Metcalfeho (1996-1999) jako součást plánu jak dostat zelenou kartu, kterou nakonec nedostala. Jak řekla: "Nebylo to prostě to pravé."
V letech 2000 - 2004 byla ve vztahu se zpěvačkou Francescou Gregorini, dcerou Barbary Bach a nevlastní dcerou Ringo Starra. Odmítala v této době mluvit o své orientaci. S Francescou se rozešla ke konci roku 2004, aby mohla začít chodit s komičkou a moderátorkou Ellen DeGeneres, kterou potkala v zákulisí přenosu předávání cen. S Ellen se znala už od roku 2001, ale v té době nebyla schopná Ellen říct co cítí. V roce 2005 se veřejně přihlásila k své orientaci. Po třech letech vztahu se s Ellen zasnoubily a o rok později se vzaly. Svatba se konala 16. srpna 2008 v jejich domě v Beverly Hills s 19 hosty.
6. srpna 2010 podala žádost na změnu příjmení na DeGeneres. 


Porucha příjmu potravy
Portia trpěla poruchou příjmu potravy už od svých 12 let, kdy získala první práci jako modelka. Často musela hladovět, aby shodila přebytečná kila. V roce 2010 vydala svou autobiografii, Unbearable Lightness, kde otevřeně píše o své nemoci. Pro propagaci své knihy se objevila v show Oprah Winfrey a v The Ellen DeGeneres Show.


Charitativní práce
Portia podporuje nespočetné charitativních organizací, zahrnující "Kadeře lásky", jež dodává paruky pro děti, které ztratily vlasy kvůli své nemoci. Také podporuje různé zvířecí organizace jako například organizaci The Gentle Barn.   Dále organizaci bojující proti nemoci AIDS v Africe a mnoho dalších organizací.Žádné komentáře:

Okomentovat