úterý 12. července 2011

Ellen - životopis


Ellen DeGeneres (26. ledna 1958) je americká stand-up komička, televizní moderátorka a herečka. Moderuje talk show s názvem "The Ellen DeGeneres Show", a také byla jeden rok porotkyní v Americkém Idolu, kdy se přidala k  porotě v 9. sérii.
Ellen také uváděla předávání Oscarů a předávání cen Emmy. Jako filmová herečka se objevila ve filmu Mr. Wrong, ve filmu EDtv a ve filmu Milostný dopis, a také namluvila postavu zapomnětlivé ryby Dory ve filmu Disney-Pixar Hledá se Nemo. Za tuto roli obdržela cenu Saturn za nejlepší herečku jako první a jediná za hlasové představení.
Také hrála ve dvou televizních sitcomech, Ellen v období 1994-1998 a The Ellen Show v období 2001-2002. Ve čtvrté sérii sitcomu Ellen v roce 1997 se Ellen veřejně přiznala ke své lesbické orientaci v rozhovoru s Oprah v pořadu The Oprah Winfrey Show. Krátce na to, její postava Ellen Morgan udělala to samé. Tím se v seriálu začaly objevovat LGBT problémy, zahrnující proces comming outu.
Vyhrála 13 cen Emmy a nespočetně dalších cen za její práci a charitativní činnost.

Dětství
Ellen byla vychovávána v Metairie v Luisianě, jako dcera Betty Jane DeGenerese, řeční psycholožky, a Elliotta DeGenerese, pojišťovacího agenta. Má jednoho bratra, Vance DeGenerese, který je producent a muzikant. Má francouzské, anglické, německé a irské kořeny. Ellen byla vychovávána do 13 let ve víře křesťansko-scientistické. V roce 1974 se Elleniny rodiče rozvedly. Krátce na to se Betty znovu vdala za Roye Gruessendorfa, který pracoval jako obchodník. Všichni se přestěhovali z New Orleans do Atlanty v Texasu. Vance zůstal s biologickým otcem. 
Ellen ukončila v květnu 1976 Atlantskou střední školu. Přestěhovala se zpět do New Orleans, kde navštěvovala Universitu New Orleans, studia komunikace. Po jednom semestru opustila školu, aby dělala pomocné práce v právnické firmě její sestřenice. Také prodávala oblečení v obchodě Merry-Go-Round. Další práce zahrnovaly práci jako servírka, malířka domů, hosteska a barmanka. Svému dětství se věnuje v jejích komediálních vystoupeních.

Stand-up
Ellen začala vystupovat se svými stand-up komediemi v malých klubech a kavárnách. V této době měla za vzory Woodyho Allena a Steva Martina. Na začátku 80. let začala vystupovat po celé zemi. Byla jmenována Nejvtipnější osobou Ameriky v roce 1982. V roce 1986 se poprvé objevila v Tonight Show s Johny Carsonem. Stala se první komičkou, kterou pozval k rozhovoru po jejím vystoupení.

Film 
V 80. a 90. letech se objevila v televizním seriálu Open House a ve filmu Šišouni. Také se objevila v sérii filmů   Universe of Energy ve filmu Ellen´s Energy Adventure. Dále si zahrála hlavní roli ve filmu Mr. Wrong, vedlejší roli ve filmu EdTV, Sbohem Lásko a také se objevila po boku Kate Capshaw ve filmu Milostný dopis. Další rolí byla role v úspěšném filmu Kdyby zdi mohly mluvit 2, kde ztvárnila společně s Sharon Stone pár z roku 2000, který se snaží počít dítě. Tuto část režírovala její tehdejší přítelkyně Anne Heche.

Televize
Ellen
Elleniny materiály pro její vystoupení se staly základem pro úspěšný sitcom s názvem Ellen, s původím jménem Tito moji přátelé. Tento seriál byl tak populární především díky Elleninu stylu humoru, proto byla také často jmenována jako ženská verze Seinfelda.
Sitcom dosáhl své největší popularity v únoru 1997, kdy se Ellen přiznala ke své homosexuální orientaci v show Oprah Winfrey. V dubnu udělala to samé i její postava v epizodě nazvané The Puppy Episode, která byla jednou z nejsledovanějších epizod. Další epizody už takovou popularitu neměly a následně byl sitcom zrušen. Ellen se o zrušení dozvěděla až od své asistentky. Nikdo ji nic neřekl. Na 3 roky přestala pracovat, protože ji nikdo nechtěl zaměstnat. Vzchopila se a začala pracovat na nových projektech.

The Ellen Show
Novým projektem se stal další sitcom s názvem The Ellen Show. Začal se vysílat v roce 2001. Bohužel byl kvůli nízké sledovanosti zrušen.


The Ellen DeGeneres Show
Ellen začala pracovat na své vlastní denní talkshow, The Ellen DeGeneres Show. Která měla premiéru v záři 2003. Mezi velkým počtem známých osobností byly například Sharon Osbourne, Justin Timberlake nebo Jennifer Aniston. Show získala velkou popularitu a obdržela cenu kritiků. Byla jmenována na 11 cen Emmy v první sérii, vyhrála 4, zahrnující nejlepší talkshow. Show vyhrála celkem 25 cen Emmy v prvních třech sériích. Ellen je známa pro svoje tancování s diváky na začátku pořadu a během reklam. Často rozdává dárky.
Také oslavila její 30leté výročí třídy ze střední školy tak, že nechala dopravit celou její třídu do Californie, aby byly hosty její show. 
V květnu 2006 měla závěrečnou řeč na Tulanské Universitě v New Orleans. Následovala George H.W. Bushe a Billa Clintona na pódiu. Další řeč měla v roce 2009 na stejné univerzitě v New Orleans.
Svou show vysílá na několik dnů v roce z Orlanda na Floridě. Tuto tradici začala v roce 2006. Kde se účastní atrakcí, jako například horských drah a různých vyjížděk.
V květnu 2007 musela být kvůli problémům se zády v posteli. Přesto pokračovala ve vysílání s vyjádřením, že show musí jít dál. A tak vysílala z nemocničního lůžka.
V květnu 2008 oznámila svou nadcházející svatbu se její přítelkyní, herečkou Portiou de Rossi.
1. května 2009 oslavila 1000 epizod, kdy její hosté zahrnovali Oprah, Justina Timberlaka, Paris Hilton a další. 
V lednu roku 2011 oslavila ve své show 53. narozeniny s Julií Roberts, která se tak objevila úplně poprvé v této talkshow. 
Svou 1300 epizodu oslavila v únoru 2011.


Americký Idol
9. září 2009 bylo oznámeno, že Ellen nahradí Paulu Abdul v 9. sérii Amerického Idolu. V červenci 2010, ale oznámila, že už se do pořadu nevrátí. Jako důvod uvedla, že to pro ni nebylo to pravé.


Pořady udílení cen
2001 udílení cen Emmy
4. listopadu 2001 uváděla předávání cen Emmy, které bylo vysíláno po dvou zrušeních kvůli útokům 11. září. Ellen obdržela několik "standing ovations" za její vystoupení, které zahrnovalo památnou větu: "Co by Taliban rozhořčilo více než vidění homosexuální ženy v obleku obklopenou Židy?"
V roce 2005 uváděla opět ceny Emmy. Bylo to tři týdny po hurikánu Katrina. Ellen tedy úvaděla podruhé Emmy po národní katastrofě. 
Také uváděla předávání cen Grammy v roce 1996 a 1997.


79té udílení cen Oscar
V září 2006 byla Ellen vybrána jako host předávání cen Oscar, které se konalo 25. února 2007. Bylo to poprvé kdy předávání uváděl člověk, který se veřejně přiznal k homosexuální orientaci. Během uvádění řekla Ellen: "Jaká to nádherná noc, taková rozmanitost v místnosti, v roce, kdy tu bylo tolik negativních věcí řečených o lidské rase, náboženství a sexuální orientaci. A já chci říct toto: Kdyby tu nebyly černí, Židé a homosexuálové, nebyly by tu Oscaři, nebo někdo jménem Oscar, když se nad tím tak zamyslíte." Názory na její uvádění byly pozitivní a dokonce bylo poznamenáno, že Ellen "válela". Známi moderátor Regis Philbin poznamenal, že jedinou chybou bylo to, že bylo málo Ellen. 
Ellen byla nominována na cenu Emmy za její výkon na předávání cen Oscar.


Dabování
Ellen propůjčila hlas postavě Dory, rybě trpící krátkodobou ztrátou paměti, v hitu Disney/Pixar Hledá se Nemo. Ellen vyhrála několik cen za její postavu. Dále také namluvila postavu v filmu Dr. Dolittle.


Reklamy
V listopadu 2004 se objevila v reklamě pro American Express. Další reklamu natočila se zvířaty, která ji vynesla cenu Emmy.
Od září 2008 začala pracovat jako "Cover Girl" pro kosmetiku Cover Girl Cosmetics. Natočila několik reklam pro tuto firmu.


ElevenEleven
26. května 2010 oznámila, že zakládá vlastní nahrávací společnost jménem Eleveneleven. Jako důvod toho názvu uvedla, že často vidí číslo 11. Jako prvního upsala do své společnosti mladého zpěváka Greysona Chance. Dále britského zpěváka Toma Andrewse a Jessicu Simpson.


Osobní život
V letech 1997 až 2000 byla ve vztahu s herečkou Anne Heche. Jejich rozchod plnil titulky novin po několik týdnů. V letech 2001 až 2004 byla ve vztahu s herečkou/fotografkou/režisérkou Alexandrou Hedison. Objevily se na obálce časopisu Advocate, krátce po jejich rozchodu.
Od roku 2004 je ve vztahu s herečkou Portiou de Rossi. Po legalizování sňatků osob stejného pohlaví oznámila Ellen své zasnoubení. Vzaly se 16. srpna 2008 v jejich domě v Beverly Hills. Pozvaly 19 svých příbuzných a přátel, zahrnující i jejich matky.
Ellen a Portia žijí v Beverly Hills se dvěma psy a čtyřmi kočkami. Jsou obě veganky. 6. srpna 2010 Portia zažádala o změnu příjmení na DeGeneres. 
Ellen napsala dvě knihy, The Funny Things is a My point and I do have one.Žádné komentáře:

Okomentovat